Aktualności i wydarzenia

Remont domu nie musi być trudny!

Ci, którzy pamiętają bajkę “Sąsiedzi”, wiedzą, w jaki koszmar potrafi zamienić się niewinna nawet naprawa domowa. Większość z nas podchodzi do remontów ostrożnie. Zniechęcają przede wszystkim koszty, ale też całe zamieszanie związane z odnawianiem. Bo to i hałas, i kurz, i mir domowy zburzony. Jak więc przetrwać, gdy w mieszkaniu trzeba coś odświeżyć lub, co gorsza, przebudować?

1

Najważniejszy jest plan

Aby prace remontowe nie przerodziły się w niekończący się huragan szalejący po naszym domu, potrzebna jest właściwa organizacja. Plan gotowy jeszcze przed wpuszczeniem fachowców za próg.

Warto najpierw popytać wśród znajomych i wybrać kogoś z polecenia. I to dość wcześnie. Nawet kilka miesięcy przed planowanym rozpoczęciem. Jeśli będziemy zwlekać, może się okazać, że w wybranym przez nas czasie żadna porządna firma nie ma wolnych terminów.

Przyda się też przynajmniej jedno spotkanie organizacyjne, na którym ustalicie wspólnie harmonogram i długość prac. Warto podejść do tego realistycznie i później trzymać się ustaleń. Również tych dotyczących podziału zadań. Szczególnie, jeśli z czymś możemy poradzić sobie we własnym zakresie. Pozwoli to uniknąć nieporozumień. Plan działania i ich godziny na pewno zainteresują też naszych sąsiadów. Jeśli uprzedzimy ich wcześniej o zbliżającym się remoncie, wszystkim będzie łatwiej go przetrwać.

Oczywiście wcześniejsze ustalenia muszą dotyczyć również kosztów. Każdy wie, że materiały dobrej jakości zapewnią efekt na lata. Nie warto o tym zapominać, nawet przy drobnych naprawach. W przypadku większych remontów powinniśmy zadbać o materiały odpowiednio wcześniej i mieć ich nawet drobny zapas. Unikniemy dzięki temu niespodzianek i niepotrzebnych przestojów. Przy okazji warto pamiętać, żeby zastosować materiały najwyższej jakości, jak produkty IdeaTexo. Dzięki temu uzyskamy efekt trwały i cieszący oko.

Od czego zacząć?

Techniczny plan działań na pewno pomoże nam ustalić ekipa remontowa. Warto zacząć od cięższych prac, takich jak np. zrywanie posadzki czy skuwanie kafelków. Jeśli planujemy remont całego mieszkania, zadbajmy o dostęp do kluczowych pomieszczeń, takich jak kuchnia czy łazienka, na każdym etapie. Czasami dobrym wyjściem jest wyniesienie się “z placu budowy”. W takim przypadku przydadzą się znajomi lub rodzina, ewentualnie hotel.

Aby lżejsze prace remontowe nie dostarczały niepotrzebnego stresu, zabezpieczmy wcześniej delikatne przedmioty czy powierzchnie, które można zarysować. Trzeba zadbać o to osobiście, ponieważ ekipa remontowa może nie być delikatna.

Tym, co nas najbardziej interesuje, jest oczywiście końcowy efekt. Jeśli nie mamy spójnej wizji, poszukajmy inspiracji w Internecie albo zasięgnijmy porady specjalisty. Wbrew pozorom architekci wnętrz są często warci swojej ceny i potrafią w prosty i niedrogi sposób odmienić wnętrze domu. Ich wprawne oko przyda się też przy planowaniu trudnych przestrzeni, takich jak malutkie mieszkania czy poddasza. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że każde pomieszczenie zostanie dobrze zagospodarowane.

Produkty Idea Texo pozwolą nam nie tylko odświeżyć, ale i całkowicie zmienić nasze wnętrze. W jaki sposób? Bez względu czy remontujemy sami, czy z pomocą ekspertów, jednym z ostatnich etapów remontu jest malowanie i ozdabianie ścian. Świetnym rozwiązaniem są specjalne masy dekoracyjne Idea Texo, które po naniesieniu na odnawianą powierzchnię możemy dowolnie kształtować. I nie trzeba do tego specjalnych umiejętności. Ścianę modeluje się bezkurzowo za pomocą wody i gąbeczki przez 2 godziny od nałożenia masy. To całkiem sporo czasu, by stworzyć w swoim mieszkaniu klasyczne wzory lub w nowoczesny sposób ozdobić ścianę. Ogranicza nas tylko fantazja. Po wyschnięciu masa jest biała, więc z łatwością możemy ją pomalować na dowolny kolor.

Dzięki masom dekoracyjnym możemy uzyskać naprawdę atrakcyjne efekty. Nasza ściana może dzięki nim wyglądać jak zrobiona z drewna, cegieł czy kamienia. Takie efekty są ostatnio bardzo modne. Produkty Idea Texo są paroprzepuszczalne i odporne na zabrudzenia, więc możemy ich użyć nie tylko w salonie czy sypialni. Z powodzeniem wzbogacą również wnętrza naszych kuchni i łazienek. Efekt cegieł uzyskamy dzięki zastosowaniu specjalnego szablonu. Masa tego typu przypomina cegłę nie tylko z wyglądu. Imituje również jej powierzchnię i jest bardzo podobna w dotyku.

Jeśli chcemy nadać mieszkaniu dobrego stylu, warto zainteresować się farbami dekoracyjnymi. Przy nich gładko pomalowane mieszkanie wydaje się po prostu nudne. Osobom lubiącym bogate wnętrza z pewnością przypadną do gustu proponowane przez firmę Idea Texo odmiany atłasowe. Przypominają antyczne materiały obiciowe i odbijają światło, tworząc wyjątkowy nastrój. Są często stosowane w luksusowych hotelach i apartamentach.

Ciekawą opcją są też farby z metalicznym połyskiem, które grą światła nadają powierzchni wrażenie nowej, ciekawej tekstury. Można je stosować zarówno we wnętrzach, jak i na zewnętrznych detalach domu.

Jeśli myśląc o remoncie bierzecie pod uwagę użycie tapet, mogą was zainteresować modne ostatnio odmiany natryskowe Idea Texo. Są szybkie i łatwe w aplikacji. Dają też naprawdę ciekawe efekty, wpływając bezpośrednio na kształt zdobionej powierzchni. Jest to ciekawa alternatywa dla modnych przez lata, płaskich wzorów. Możemy nie tylko barwić masę na wybrany kolor, ale na przykład dodać brokatu. Produkty Idea Texo pomogą nam uzyskać efekt goteli czy baranka. To umożliwi nam stworzenie na powierzchni reliefu czy nadanie rustykalnego stylu naszemu wnętrzu. Warto też zauważyć, że tapety doskonale nadają się do zbrojenia mikropęknięć.

Jak wytrwać?

W czasie remontu śledźmy na bieżąco postępy i weryfikujmy założenia planu. Nie panikujmy, jeśli coś pójdzie nie po naszej myśli. Opóźnienia się zdarzają, a najważniejsze to dotrwać do końca. Pamiętajmy, że po wszystkim wzrośnie nie tylko wartość mieszkania, ale i nasza przyjemność z jego użytkowania.

Nie bójmy się eksperymentów. Szczególnie pod sam koniec. Nowoczesne materiały, o których wspomnieliśmy, nadają się znakomicie do użycia na etapie prac wykończeniowych. Dzięki nim nasze mieszkanie zyska na charakterze, a nam remont przestanie się kojarzyć z przykrym obowiązkiem. Zamiast tego będzie szansą na upiększenie osobistej przestrzeni.

2