Aktualności i wydarzenia

Jak tynk natryskowy może zmienić wnętrze?

Żeby odmienić wygląd swojego domu, nie musisz wydawać na to fortuny. Czasem najprostsze rozwiązania przynoszą wielki efekt. Jeżeli zatem chciałbyś odmienić wygląd swoich czterech kątów w imponujący sposób, który nie zrujnuje stanu Twoich finansów, zobacz, jaki efekt może nadać Twoim powierzchniom nowoczesny tynk natryskowy. Sprawdź, jakie mamy dla Ciebie propozycje, zainspiruj się i… działaj!

Tynk natryskowy – dlaczego warto?

Tynk to masa, która stanowi pokrycie ścian, ale też sufitów czy innych elementów architektonicznych, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Tradycyjne tynki to tynki wapienne bądź cementowo-wapienne, które jednak powoli odchodzą do lamusa. Warto zwrócić się ku nowoczesnym rozwiązaniom, jakimi są tynki natryskowe na bazie żywicy akrylowej lub żywicy silikonowej. Cechują się one wyższą wytrzymałością na czynniki zewnętrze i uszkodzenia mechaniczne, a przede wszystkim posiadają znacznie większe walory dekoracyjne niż tynki tradycyjne. Plusem jest także ich łatwa aplikacja. Jakie są rodzaje tynków natryskowych i jak wybrać najlepszy dla swoich powierzchni?

1

Rodzaje nowoczesnych tynków natryskowych:

Tynk natryskowy kwarc, czyli efekt marmuru i piaskowców

Natryskowy tynk kwarc to masa tynkarska powstała ze ściśle wyselekcjonowanych materiałów najlepszej jakości, bowiem w jej skład wchodzą wysokiej jakości piaski kwarcu, których grubość ziarna wynosi od 0,2 do 1,0 mm. Jest to zatem cenne i wartościowe kruszywo, które daje gwarancję spektakularnego efektu na powierzchniach, na których zostanie zastosowane.

2

Tynk kwarcowy Idea Texo powstaje ze starannie wyselekcjonowanych kruszyw

Zastosowanie tynku kwarcowego to świetne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy cenią nowoczesne i specjalistyczne rozwiązania. Co więcej – szeroka paleta melanży kolorystycznych umożliwia wybranie idealnej barwy. Każdą z barw można także dowolnie modyfikować poprzez dodanie takich elementów, jak płatki miki w różnych kolorach. A to właśnie one pozwalają uzyskać na powierzchniach niepowtarzalny efekt, który przywodzi na myśl naturalnie występujące w przyrodzie piaskowce, marmury czy granity.

Tynk kwarcowy Idea Texo jest dostępny w 40 odcieniach

Granitowy tynk natryskowy – naturalny efekt i elegancja

Tynk natryskowy granit to nowoczesna masa tynkarska na bazie żywicy akrylowej bądź silikonowej. To ekskluzywne pokrycie ścian i innych powierzchni architektonicznych powstałe z produktów najwyższej jakości, takich jak starannie wyselekcjonowane kruszywa i piaski, których grubość ziarna wynosi zaledwie od 0,2 do 0,8 mm. To zatem idealne rozwiązanie dla wszystkich wymagających.

4

Z pewnością znajdziesz też odcień tego tynku dla siebie – możesz bowiem wybierać z palety aż 48 kolorów. Co więcej, jeżeli cenisz indywidualizm i niestandardowe rozwiązania, możesz mieć też możliwość modyfikacji wybranej masy tynkarskiej i jej koloru poprzez dodatkowe zastosowanie kruszyw kwarcowych czy płatków miki czarnej, srebrnej lub transparentnej. Dlaczego warto? Ponieważ użycie płatków miki umożliwi uzyskanie efektów zbliżonych do kamieni, które naturalnie występujących w przyrodzie, takich jak granity czy marmury. Poza tym nadaje ono wnętrzom także szyku i indywidualności.

Tynk granitowy jest dostępny w szerokiej palecie melanży kolorystycznych

Diamentowy tynk natryskowy, czyli ekskluzywne pokrycie ścian

Jeżeli jednak cenisz niestandardowe rozwiązania, z pewnością spodoba Ci się efekt, jaki można uzyskać na swoich powierzchniach, przy użyciu natryskowego tynku diamentowego Idea Texo. Tynk ten został utworzony na bazie naturalnych kryształów o grubości ziarna od 0,0 do 1,0 mm, dzięki czemu jest trwały (odporny na zmywanie i nie płowieje). To nietypowe pokrycie ścian jest dostępne w szerokiej gamie melanży kolorystycznych, które można modyfikować poprzez m.in. dodanie delikatnych płatków miki.

6

Tynk diamentowy to zatem świetne rozwiązanie dla wszystkich osób wymagających nieprzeciętnego, niepowtarzalnego efektu i nietuzinkowych rozwiązań. Wnętrze, które zdobi tynk Diament, kusi kolorami i zachwyca dotychczas niespotykanymi efektami wizualnymi. To zatem świetne rozwiązanie dla wnętrz w nowoczesnym stylu. Diamentowy tynk natryskowy występuje w dwóch wersjach: na bazie żywicy akrylowej lub żywicy silikonowej.

Zanim nałożysz tynk – przygotowanie podłoża

Zanim jednak nałożysz tynk… Aby zachował on swoje właściwości i zdobił ścianę jak najdłużej, należy pamiętać o zastosowaniu kilku podstawowych zasad:

  1. Tynk nakładamy na trwałe i równe powierzchnie. Co ważne – podłoże musi być czyste, suche i wolne od kurzu czy innych substancji zmniejszających przyczepność.
  2. Przed nakładaniem tynku dobrze wyschnięte podłoże powinno zostać zagruntowane specjalnie przeznaczonym do tego celu preparatem gruntującym PRIMER-A lub PRIMER-S firmy IdeaTexo (w zależności od zastosowanej w tynku żywicy – akrylowej bądź silikonowej). Kolor preparatu gruntującego powinien być zbliżony do koloru tynku.
  3. Nakładanie tynku z kolei można rozpocząć po wyschnięciu owego preparatu, czyli po co najmniej dobie od zakończenia gruntowania, jeżeli wysychanie odbywa się w optymalnych warunkach.
  4. Tynk można nałożyć w jednej lub dwóch warstwach. Czas jego schnięcia jest przewidziany na około dobę.

Podsumowując – tynk natryskowy to świetne rozwiązanie dla tych, którzy cenią solidne, wygodne i estetyczne rozwiązania. Dostępna ilość kolorów i modyfikacji, jakie można wprowadzić sprawiają, że każdy może znaleźć idealny tynk na miarę swoich oczekiwań. Co ważne – wszystkie z przedstawionych i omówionych wyżej tynków możesz stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Nie czekaj zatem i działaj! Tynk możesz nałożyć samodzielnie.