Aktualności i wydarzenia

Jak zmienić oblicze elewacji?

Dom podobnie jak człowiek ma szansę zrobić na kimś dobre pierwsze wrażenie tylko raz. Fasada to jego część reprezentatywna. Obojętnie, czy budujemy od podstaw, czy chcemy jedynie odświeżyć  miejsce, w którym już mieszkamy, stajemy przed podobnymi wyzwaniami. Chcemy, by dom wyglądał  atrakcyjnie i harmonijnie współgrał z otoczeniem. Współczesne budownictwo oferuje naprawdę sporo w tym zakresie. Łatwo pogubić się w kolorach, materiałach i dodatkach. Dobrze więc pamiętać o kilku ważnych zasadach:

Po pierwsze trwałość

Remont lub samo położenie elewacji często powiązane jest z ocieplaniem budynku. Na każdym etapie prac należy przede wszystkim pamiętać o jakości wybieranych materiałów. Ważne jest, aby do wszystkich działań wykorzystywać produkty jednej firmy. Zapewni to dobrą przyczepność kolejnych warstw i wpłynie znacząco zarówno na wygląd, jak i trwałość wykonania. Ważne jest też to, żeby prace zostały przeprowadzone z należytą starannością. Jeśli nie mamy doświadczenia, lepiej zatrudnić do tego specjalistów. Jest to szczególnie istotne przy wykańczaniu trudnych miejsc, jak gzymsy, okapy czy wszelkie uskoki ścian. Źle położona elewacja nie tylko źle wygląda, ale jest po prostu nietrwała. Jeśli zadbamy o te szczegóły, dom będzie dobrze ocieplony i nie będzie potrzebował napraw przez lata.

Jeśli remontujemy starą fasadę, czasami wystarczy ją odmalować. Pamiętajmy jednak, żeby ktoś doświadczony ocenił stan ścian, zanim przejdziemy do kolejnego etapu. Jeśli są naruszone, niestety zanim zajmiemy się samym frontem, konieczny będzie gruntowny remont. Potrzebna jest również wiedza dotycząca wcześniej użytego materiału. Gdy nie wiemy lub nie jesteśmy w stanie tego ocenić, warto zasięgnąć porady specjalisty. Może on wykonać próbę płomieniową lub wykorzystać rozpuszczalniki do rozpoznania podłoża. Jak wspomnieliśmy wcześniej, dobrze dobrane warstwy kolejnych materiałów są kluczowe dla efektu.

Stawiając nowy dom mamy do nałożenia nieco więcej warstw na ściany budynku. Wiedza o kolejnych etapach i staranne wykonanie pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu. Zewnętrzna warstwa domu jest też elementem najbardziej narażonym na warunki atmosferyczne. Dlatego tak ważne jest, aby każdy z użytych produktów był najwyższej jakości. Na tym etapie szczególnie istotny jest więc wybór firmy, której produktów będziemy używać już do końca remontu.

Na rynku dostępne są na przykład nowoczesne tynki wykonane na bazie żywicy akrylowej lub silikonowej. Warto z nich skorzystać. Są odporne na czynniki pogodowe i wytrzymałe. Wybierając konkretną markę, możemy też liczyć na wsparcie ze strony sklepu w doborze odpowiedniej farby gruntującej.

1

Po drugie efekt

W polskim budownictwie dominują stonowane, naturalne barwy. Generalnie jest to dobra zasada. Dzięki temu łatwiej zgrać budynek z otoczeniem. Wybierając kolor ścian musimy bowiem przede wszystkim patrzeć na to, co znajduje się wokół niego. Aby nasz dom “nie krzyczał” niepotrzebnie, zadbajmy o to, żeby dobrze wtopił się w otoczenie. Jest to szczególnie ważne dla właścicieli domów jednorodzinnych lub bliźniaków. W ich przypadku sprawdzi się zasada, że lepiej wyróżniać się zadbanym ogrodem niż krzykliwym kolorem domu.

Nieco więcej swobody mają właściciele budynków wolno stojących. Mimo to, polska wieś jest raczej szarobura i smutna. Szukając inspiracji możemy sięgnąć np. do zdjęć irlandzkich domów. Zarówno pogoda, jak i otoczenie na tej wyspie są dość surowe. Może właśnie dlatego mieszkańcy decydują się często malować swoje domy na żywe, jaskrawe kolory. Daje to niesamowity efekt.

2

Malowanie to najprostszy sposób na odnowienie elewacji. Oceniając stan podłoża, zwróćmy uwagę, czy nie ma pęknięć i wilgoci. Należy także dokładnie oczyścić ścianę ze starej farby – szczególnie, jeśli się łuszczy i odpada.

Pamiętajmy, że farba musi być dopasowana do tynku. Jeśli używamy odmiany akrylowej, powinniśmy skorzystać z farby akrylowej lub silikonowej. Mówi się, że farba jest tak dobra, jak podkład, który zastosowaliśmy. Używając odpowiednich preparatów gruntujących zmniejszymy nasiąkliwość podłoża, chroniąc przed wilgocią i pleśnią. Poprawi to również przyczepność i spoistość podłoża. Dzięki temu zużyjemy mniej farby. Pamiętajmy, żeby malować w warunkach, jakie wskazuje producent farby, żeby efekt był trwały.

Istotne znaczenie ma również kolor. Warto przemyśleć nie tylko kwestie estetyczne. Niektóre kolory zmieniają optycznie wielkość domu – np. czerwony pomniejsza budynek. Ciemne barwy mogą też sprawić, że w gorące dni dom będzie się przegrzewał.

Ciekawym rozwiązaniem, ożywiającym kolorystykę budynku, są  tynki akrylowe w odcieniach starego złota czy miedzi. Wchodzące w ich skład połyskliwe cząsteczki kwarcu tworzą wyjątkowe refleksy świetlne widoczne szczególnie w pogodny dzień.

Idea Texo proponuje dwa rodzaje tynków – granit i kwarc. Tynk granitowy to klasyczne rozwiązanie, pozwalające na uzyskanie efektu granitu lub marmuru. Wysokiej jakości materiały sprawiają, że jest on odporny na czynniki atmosferyczne. Co ważne, nie płowieje też w słońcu. W ofercie Idea Texo dostępne są tynki na bazie żywicy akrylowej oraz silikonowej. Do wyboru mamy aż 48 kolorów. Tynk nakładamy metodą natryskową, dzięki czemu uzyskamy większą wydajność, a efekt będzie się lepiej prezentował. Najlepiej położyć dwie warstwy tynku, a przed nałożeniem pomalować podłoże gruntującą farbą PRIMER. Czas schnięcia to około 24 godziny. Podobne właściwości charakteryzują tynki kwarcowe Idea Texo. Tak samo jak granitowe nie zawierają one pigmentów płynnych i są barwione naturalnymi kamieniami. Masa składa się ze ściśle wyselekcjonowanych kruszyw i piasków kwarcowych o grubości ziaren od 0,2 do 1 milimetra. Dzięki wykorzystaniu płatków miki czarnej, beżowej lub bezbarwnej możliwe jest uzyskanie efektów zbliżonych do naturalnych kamieni – nawet piaskowca.

3

Po trzecie szczegół

Elewacja to nie tylko gładkie ściany. Ciekawym rozwiązaniem są masy dekoracyjne naśladujące różne materiały, na przykład drewno czy beton. Możemy w ten sposób uzyskać efekty przyciągające uwagę. Współcześnie całkiem nowy budynek można bez trudu wystylizować na stare domostwo.

Dobrze dobrane elementy dekoracyjne dodadzą naszemu domowi lekkości i charakteru. Na tym etapie warto też pamiętać o obramowaniach okien i gzymsach. Daszek nad wejściem to istotny, a często pomijany dekoracyjnie element. Planując go, pamiętajmy, że ma zapewniać cień i ochronę przed deszczem. Co ciekawe, może też powiększyć optycznie wejście. Nie przesadzajmy z tym jednak, szczególnie przy małym budynku. Kluczowa jest harmonijna całość. Jeśli więc nie jesteśmy pewni swojej wizji, warto zasięgnąć rady fachowca.

Końcowy efekt zależy jednak od nas. Decydując o dodatkach przy domu czy w ogrodzie, pamiętajmy, żeby zachować umiar i nie działać pod wpływem emocji. Więcej nie oznacza w tym przypadku lepiej, a kilka gustownych dodatków w zupełności wystarczy.

Na koniec praktyczna rada. Pionowe wzory wyszczuplają, a poziome optycznie poszerzają budynek. Jeśli więc jesteśmy nie w pełni zadowoleni z kształtu naszego domu, możemy w łatwy sposób go nieco skorygować.

Jeśli zwrócimy uwagę na wspomniane szczegóły, remont czy położenie nowej fasady nie sprawi nam większych problemów. Prace przebiegną szybko, a nam pozostanie cieszyć się z nowego wyglądu najważniejszego dla nas miejsca.